Nachlazení, chřipka a zvýšená teplota jsou běžné zdravotní potíže, které postihují nejen dospělé, ale i děti. Horečka je přirozenou reakcí těla na infekci – pomáhá aktivovat imunitní systém a znepříjemňuje podmínky pro množení bakterií a virů.
Přesto může být vysoká teplota nepříjemná a v některých případech i nebezpečná. Jak ji správně zvládnout a co dělat při febrilních křečích?
Zvýšená teplota: Kdy ji snižovat a jak?
Tělo si s infekcí do určité míry dokáže poradit samo. Pokud se horečka drží pod 38 °C, není vždy nutné ji okamžitě srážet.
Pokud však překročí tuto hranici, je třeba začít jednat. Na trhu existuje řada léků na snížení teploty, například s paracetamolem nebo ibuprofenem. K dispozici jsou ve formě sirupů, tablet i čípků.
Někdy se ale stane, že i po podání léků horečka neklesá. V takovém případě můžete vyzkoušet osvědčené metody ke zmírnění teploty:
- Dithiaden – Pokud máte doma tento lék, podejte ho dítěti podle jeho věku a hmotnosti v dávce doporučené lékařem. Pomáhá předejít febrilním křečím.
- Protizánětlivé náplasti – Nalepení speciálních náplastí jian kang na zápěstí a klíční kosti může pomoci regulovat teplotu.
- Ochladit klíčová místa – Přiložte přiměřeně studený (ne ledový) kapesník či plenu na zátylek, podpaží nebo třísla.
- Studený zábal nebo koupel – Dítě či dospělého můžete zabalit do studeného prostěradla a přikrýt dekou nebo peřinou. Při koupeli se doporučuje postupně přidávat chladnější vodu, aby tělo mělo čas na adaptaci.
- Podpořit přirozené ozdravné procesy těla můžete i pomocí akupresury, viz obrázky.
Tyto metody mohou pomoci snížit horečku, ale pokud teplota neklesá nebo se stav pacienta zhoršuje, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Febrilní křeče: Co dělat v případě záchvatu?
Febrilní křeče se mohou objevit u dětí při prudkém vzestupu teploty. Vypadají děsivě, ale většinou nejsou nebezpečné, pokud se rychle a správně zasáhne. Nejdůležitější je zachovat klid a postupovat podle následujících kroků:
- Okamžitě volejte záchrannou službu 155. Operátor vám poradí, jak přesně postupovat.
- Položte pacienta na zem. Zajistěte, aby měl dostatek prostoru a nemohl se poranit.
- Lehce zakloňte hlavu. Pomůžete tím udržet volné dýchací cesty.
- Vyčistěte ústa. Pokud má dítě pěnu u pusy, jemně ji setřete ubrouskem.
- Rychlé ochlazení těla. Přiložte studený, ale ne ledový kapesník nebo plenu na hrudník a do třísel.
Tyto kroky mohou pomoci stabilizovat pacienta do příjezdu záchranné služby. I když febrilní křeče většinou odezní samy, je důležité nebrat je na lehkou váhu.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc?
I když většinu případů horečky zvládnete doma, existují situace, kdy je nutné navštívit lékaře:
- Horečka trvá déle než tři dny a nereaguje na běžná opatření.
- Objevují se silné bolesti hlavy, ztuhlost šíje nebo vyrážka.
- Pacient je zmatený, apatičtější nebo nereaguje na podněty.
- Dochází k opakovaným febrilním křečím.
Při správném postupu a včasné reakci se dá většina horečnatých stavů zvládnout bezpečně a bez vážnějších komplikací.
Horečka není sama o sobě nepřítelem – je součástí přirozené obrany těla
Důležité je vědět, kdy ji nechat působit a kdy zasáhnout. S dodržením správných opatření a včasným lékařským zásahem lze rizika minimalizovat. Pamatujte, že zdraví je na prvním místě, a v případě pochybností vždy konzultujte stav s odborníkem.