Neustále se vracející bolest a svědění, ale také vztahové problémy a stres. To všechno představují pro řadu žen gynekologické obtíže, které se opakují a i přes veškerou jejich snahu neustávají. Jak se úspěšně vymotat z kruhu gynekologických zánětů, ve kterém se točíte?
Jak gynekologické záněty vznikají
Gynekologické záněty jsou nejčastěji dílem kvasinek. Ty však nelze chápat jako něco ryze špatného. Kvasinky žijí v těle již od narození, nicméně při přemnožení vám začnou výrazně škodit. K přemnožení kvasinek může dojít díky mnoha faktorům, které se navíc často překrývají.
Častý faktorem je například užívání antibiotik, která jsou charakteristická svým agresivním složením za účelem nekompromisně zničit vše špatné v těle, bohužel však s sebou berou také to dobré, což vytváří pro kvasinky skvělé podmínky na přemnožení.
Antibiotika však nejsou jediný rizikovým lékem. K přemnožení kvasinek také může pomoct antikoncepce, která vytváří hormonální nerovnováhu přispívající k růstu kvasinek, a steroidní léky oslabující imunitní systém.
Nejvýznamnějšími faktory, díky kterým se problémy stále dokola objevují, jsou špatné složení stravy a stres.
Při kvasinkovém onemocnění je důležité omezit nevhodné potraviny, které rozvoji kvasinek přispívají. Měli byste vynechat cukr a umělá sladidla, slazené nápoje a cukrovinky, uzeniny, umělý rostlinný tuk, ocet a výrobky, které jej obsahují včetně nakládané zeleniny a zálivek do salátů. Dále alkohol, obiloviny, buráky a produkty s droždím, jako jsou buchty, koláče, koblížky.
Omezit byste také měli stres, protože stresové hormony způsobují překyselení organismu, což je živnou půdou pro rozvoj kvasinek. Poradit však – přestaňte se stresovat – mi přijde zcela zbytečné. Tak snadno to samozřejmě nejde. Je však důležité hledat příčinu stresu. Tou však může být i samotný gynekologický zánět – vytváří se tlak od partnera kvůli vzniku sexuálního omezení, tlak sama na sebe, že něco děláte špatně, a proto máte dané potíže. Příčina může být také paradoxně ve vzteku sama na sebe, že se zbytečně stresujete, což vytváří opětovné stresové prostředí.
Výtok jako pláč těla
Jak už jsem naznačila, příčina opakovaných gynekologických potíží bývá poměrně často psychického rázu. Výtok je vnímán jako vnitřní pláč ženy, která touží po láskyplném jednání, které se jí od partnera nedostává nebo dostává v příliš malé míře. Často jsou tak gynekologické záněty reakcí těla na neřešené vztahové problémy. Je proto velmi důležité nejen léčit symptomy, ale také naslouchat svému tělu.
Mykózy se také častěji objevují u žen s nízkým sebevědomím a u žen, které nejsou spokojené samy se sebou. Významným faktorem je také obviňování se ze zklamání, které ženu trápí.
Po čem sáhnout při obtížích
Při své práci vždy razím heslo “Lepší nepomoct než ublížit”. Proto při závažných problémech posílám nejprve klientky za gynekologem, který jim dokáže udělat náležité testy a zhodnotit jejich zdravotní stav.
Jako podpůrnou léčbu doporučuji z bylinných čajů hluchavku, kontryhel, mochnu husí a mátu peprnou. Velmi důležité je také celkové odkyselení organismu a vyčištění těla od parazitů. V každém profesionálním bylinkářství (např. prodejna Harmonie Anna) s vámi provedou individuální konzultaci, na základě které vám budou doporučeny konkrétní bylinné směsi.
Pokud vás trápí výtoky, doporučuji také slipové vložky s anionty, které mají protizánětlivé účinky a příznivý vliv na mikroflóru. Další variantou jsou vložky obsahující přírodní antibiotika stříbro a aloe vera.
Ke komplexní léčbě gynekologických onemocnění je vhodná slipová vložka Energie bylin, která je zejména vhodná při výrazných zánětlivých procesech. Mým posledním doporučením je denní vložka Energie života – ta se používá jako fyto obklad. Je však důležité mít na paměti, že čím je váš problém větší, tím intenzivněji ji můžete cítit.
Jak se nedostat zpět do kruhu aneb Čemu se vyvarovat
Během gynekologického zánětu dodržujte přísnou dietu. Nepodlehněte zejména chuti na sladké, která může zapříčinit opětovný návrat problémů. Při antibiotické léčbě posilujte vaši imunitu. Vyvarujte se nechráněnému styku a častému střídání sexuálních partnerů.
Nepodceňujte dostatečnou hygienu, ale naopak ji ani nepřehánějte – i to vám může způsobit obtíže! Upřednostňujte při menstruaci raději vložky před tampónem. Ten odstraňuje přirozenou poševní vlhkost a pochva v důsledků toho produkuje větší množství sekretu, který dráždí poševní stěny a může být příčinou zánětu.
Při opakovaných potížích zaveďte rázná preventivní opatření. Pomoci vám může například preventivní užívání slipových vložek tianDe a pravidelné užívání intimního gelu s koloidním stříbrem, které zachovává přirozené PH a zvyšuje odolnost proti agresivním mikroorganismům.