Zpět
Zpět
Jaro je ideální období na posílení jater a žlučníku: zbavte se PMS a bolestí hlavy - V harmonii s tianDe

Jaro je ideální období na posílení jater a žlučníku: zbavte se PMS a bolestí hlavy

játra a žlučník pms migrény

Podle tradiční čínské medicíny odpovídá jaro elementu dřeva a je obdobím jater a žlučníku. Je to ideální čas na posílení a ozdravení těchto orgánů, které mimojiné stojí za jedněmi z nejčastějších zdravotních problémů žen – premenstruačním syndromem, bolestmi hlavy a migrénami. 

Zdravá játra = zdravá žena

Játra v lidském organismu podle TCM přijímají a zpracovávají energii, řídí svalové napětí a zrak. Prostřednictvím ovládání toku krve vyživují svalstvo a tkáně, řídí menstruační cyklus a vytvářejí základ pro zdravé srdce a mysl. 

Jsou-li v disharmonii, špatně zadržují a vyživují krev, mohou se u žen objevit poruchy v menstruačním cyklu, bolesti hlavy až migrény, suchá pokožka, otupělost, nízké sebevědomí, a problémy se zrakem.

Když energie v dráze jater a žlučníku neproudí tak jak má, zažíváte více a intenzivnější pocity hněvu a podrážděnosti (typické pro ženy během PMS), svalového napětí a ztuhnutí šíje (bolesti hlavy), depresi, špatně spíte a hůře se rozhodujete.

Jak se na jaře stravovat, abyste posílili játra a žlučník

Jak jsem již zmínila, jaro je podle TCM spojeno s prvkem dřeva a s tím je zase nejvíce spojena říše rostlin. Konzumujte proto potraviny, které jsou bohaté na chlorofyl:

  • šťáva ze zeleného ječmene
  • mikrořasy (Chlorella, Spirulina)
  • zeleninu urychlující omlazení těchto orgánů: listovou petržel, kapustu, mangold

Nastartujte detoxikaci jater a žlučníku hned ráno a po probuzení vypijte sklenici teplé vody s plátkem citronu nebo lžičkou jablečného octa (můžete střídat).

Zařaďte do jídelníčku více syrových potraviny, naklíčená semena a zrna. Omezte maso, solení i alkohol a několik dní v týdnu vyřaďte ze stravy cukr, mléko a mléčné výrobky, smažená a ostrá jídla. Zeleninu upravujte na vyšší teplotu, ale kratší dobu. Dopřejte si pravidelné procházky na čerstvém vzduchu.

Zbavte se PMS

Ačkoliv současná medicína neklasifikuje premenstruační syndrom jako nemoc, ženy, které každý měsíc trpí bolestivými symptomy, tento názor jistě nesdílí. Co je vlastně PMS?

  • Komplex psychických i fyzických obtíží, které ženu trápí před menstruací, nejčastěji cca 3–4 dny. Mezi psychické příznaky ženy nejčastěji uvádí rychlé změny nálady, plačtivost, rozladěnost, melancholii, nemluvnost či vyčerpanost. Nejběžnější fyzické příznaky objevující se před menstruací jsou bolestivé a zvětšující se prsa, stažení v krku, přibývání na váze, bolesti břicha či zad, zhoršené akné nebo ekzém, otoky končetin či obličeje, bolesti hlavy, nechuť, případně zvýšená chuť k jídlu, zejména na sladké.

U každé ženy probíhá PMS jiným způsobem a v jiné kombinaci příznaků. Přesto existuje hned několik bylinných možností, kterými si můžete pomoci. Základem intenzivní kůry jsou bylinné obklady, doplněné o bylinný čaj a olej.

Nečekejte však rychlé řešení. Léčebná procedura trvá obvykle 3 měsíce až půl roku.Nicméně zkušenosti mých klientek ukázaly, že první pocity zmírnění vnímají obvykle ženy bezprostředně už po 3. měsíci. I když vaše obtíže s PMS vymizí, neměly byste zapomenout na pravidelný a dostatečný přísun vitamínů skupiny B, železa, zinku, hořčíku a vápníku a vyváženou stravu bohatou na zeleninu a kvalitní tuky.

Neignorujte bolesti hlavy a migrény

Ženské bolesti hlavy až příliš často dostávají nálepku „výmluva“. Pokud jste však skutečnou migrénu někdy zažila, budete se mnou souhlasit, že něco tak nepříjemně vlezlého a intenzivně bolestivého nejde snadno nasimulovat a co vás zcela vyřadí z běžného režimu fungování. Bolestmi hlavy trpí statisticky daleko více ženy, než muži.

Dle tradiční čínské medicíny stojí za nimi celoživotní úbytek a oslabení krve (např. menstruace, porody, kojení) a větší emotivnost. K prakticky podobnému závěru došly i lékařské studie – na vině je hormonální cyklus ženy a její životní proměny, jako jsou těhotenství, menopauza či stárnutí. 

Dalším významným faktorem je stres, a to jak z pracovního, tak osobního prostředí. Zejména ženy se sedavým zaměstnáním mají k migrénám více našlápnuto kvůli častému několika hodinovému zírání do monitoru a hrbení se nad stolem. 

Nesmíme zapomenout ani na nešvary, kterých se často dopouštíme – nedostatečný pitný režim, nadměrná konzumace kávy i alkoholu. Specifickým problémem je pak tzv. zúžená lebka, což znamená omezený pohyb lebečních kostí, který vyúsťuje v tlak v hlavě a zhoršuje cirkulaci krve. Zvláště na tento problém je velmi účinné dechové cvičení.

PMS a migréna do života zdravé ženy nepatří

Jak již jste se dozvěděly, jaro je ideální období pro detoxikaci a posílení jater a žlučníku, jež mají přímý vliv na premenstruační syndrom a časté bolesti hlavy. V rámci online či face to face konzultace a poradenství vytvořím léčebnou kúru na míru. Vezmeme si na pomoc tradiční čínskou medicínu, fytoterapii a v případě potřeby i kineziologii.