Zpět
Zpět
Neplodnost: Když touha po dítěti naráží na překážky

Neplodnost: Když touha po dítěti naráží na překážky

neplodnost

Mít, či nemít dítě? To je, oč v dnešní době běží. A vzhledem k průměrnému věku prvorodiček, který se pohybuje mezi 30 až 35 lety, se spíše přikláníme ke druhé možnosti. 

Samozřejmě ne zcela, jinak by se porodnost zastavila úplně. Chceme nejdřív získat úspěch, uznání, užít si volnost a nekonečné možnosti. A nakonec zde zanecháme kousek sebe – založíme rodinu. Ideální plán, nebo ne? 

Každá akce má svou reakci

Početí, donošení a přivedení na svět zdravého potomka je samozřejmé u zdravé ženy. Zdravá žena již však dávno není samozřejmost. Bezproblémové těhotenství, přirozené donošení, porod bez obtíží a dítě se správným vývojem začíná být vzácným úkazem. 

Reakce na akci – na náš životní styl. Středobodem ženské rovnováhy je především zdravá menstruace. Ta je vlastně hlavním strůjcem úspěšného početí potomka. Příprava na budoucí těhotenství by tak měla začít první menstruací. Pokud se však cítíme zralé na dítě kolem 30 let, těžko budeme ve 12 letech uvažovat nad plozením dětí. 

Tento důležitý úkol je na bedrech každé matky – předat dceři dostatek informací. O hormonální antikoncepci, injekcích, tabletách proti bolesti a jejich vlivu na tělo ženy. Naučit ji, co je a není zdravá menstruace. 

Péče o tělo je základ – i v případě neplodnosti

Pokud toto selže, mohou přijít potíže s otěhotněním. Má rada je však stejná. Naučte se pečovat o své zdraví. Příčina je totiž ve vašem těle. Může se jednat o zánětlivé procesy, neprokrvení malé pánve, nezdravou menzes, ale také o psychosomatické příčiny, jako jsou nepřipravenost na mateřství, nedůvěra v potenciálního otce dítěte apod.

  • V dnešní době téměř každý pár, který se pokouší o těhotenství s tím má vážný problém. Zaběhnutý stereotyp, že problém je na straně ženy již dávno vymizel, dnes je to téměř shodné. 30 % je problém na straně ženy, z dalších 30 % na té mužské a další příčiny jsou buď neznámé, nebo jde o kombinaci.

Kdy hovoříme o neplodnosti: „Pár je neplodný, pokud se jim po nejméně 12 měsících normálního sexuálního spolužití bez jakékoliv antikoncepce nepodařilo otěhotnět. V případě ženy starší než 35 let se za rozhodující období nepovažuje 12, ale 6 měsíců.” (Bukovsky, s. 125)

Příčiny neplodnosti jsou pestré

Příčin je mnoho – myomy, poruchy štítné žlázy apod. U mužů – pomalé spermie, dědičná onemocnění, věk, kouření, obezita, alkohol, sexuální minulost apod. Nejdůležitější je podrobné vyšetření obou partnerů, aby se vyloučilo nějaké zdravotní riziko.

Pokud je po zdravotní stránce vše v pořádku, ve většině případů se jedná o psychosomatickou příčinu, jak jsem již zmiňovala: nepřipravenost na mateřství, kariéra, nedůvěra v samu sebe jako ženu, nedůvěra v partnera, nezabezpečení, neschopnost zvládnout novou situaci apod. Doporučuji vyhledat kvalifikovaného kineziologa či terapeuta.

Co můžete jako žena udělat hned?

Začnete cvičit cviky dle Mojžíšové, přesné cviky najdete v mém e-booku Zdravá žena nebo na internetu. Případně můžete navštívit fyzioterapeuta, nechte si zkontrolovat kostrč. Napravení kostrče se dá i „velmi humánním” způsobem. Poptejte se, dejte na doporučení. 

Příčinou neplodnosti totiž mohou být problémy s malou pánví i její nedostatečné prokrvení. Další příčinou může být podchlazení celé pánevní oblasti a oslabené ledviny. Vzpomeňte si na dívky, které i v zimě chodí s odhaleným břichem i kotníky. Teď je pozdě bycha honit.

Určitě můžete vyhledat ženy, které se zaměřují na ženské zdraví a provádějí ženskou bylinnou napářku. Byliny pro jednotlivé kůry se dají koupit i jednotlivě a napářku si můžete udělat i v pohodlí vašeho domova. Případně můžete zkusit kůru s bylinnými obklady. Nečekejte zázraky, terapeutický účinek trvá min. 3 měsíce. Ale každá jsme individuální a každé tělo reaguje jinak.

Dále můžete do svého jídelníčku zařadit zinek a měď. Zinek potřebují především muži pro kvalitní spermie, ale i my ženy. Zinek ovlivňuje především dozrávání vajíčka, průnik spermie přes membránu vajíčka, při vývoji embrya, ale posiluje také imunitu, potlačuje zánět, ovlivňuje hormonální regulaci, pomáhá vylučovat těžké kovy (olovo, kadmium, rtuť). 

  • Nejvíce zinku obsahují ovesné vločky, ovesné otruby, celozrnná mouka, dále špenát, konopné semínko, vepřové maso nebo sezamová semínka. Pokud sáhnete po doplňcích stravy, tak suplementujte 20-30 mg zinku. Co se týká mědi, tak 2 mg mědi na každých 30 mg zinku. 

Dále je důležitá i měď, neboť ovlivňuje konzistenci hlenu děložního hrdla, ovlivňuje hormonální dozrávání vajíček. 

  • Měď opět najdete v otrubách, ovesných vločkách, špenátu, avokádu, hrušce, ale i sezamových semínkách. Pokud si uděláte ovesnou kaši, kterou doplníte o ovoce, případně i semínka, máte ideální porci zdraví.

Pěstujte zdravý životní styl a jezte kvalitně

Omezte kouření, alkohol, upravte si hmotnost, intenzivní cvičení a kofein omezte pouze na 3 šálky denně. Dávejte pozor i na čaje. 

Dále omezte nízkotučné produkty, mohou mít negativní vliv na hormonální rovnováhu. Mléko všeobecně zahleňuje a oslabuje slezinu. 

Dále minimalizujte přísun živočišných tuků, obsahují hodně toxinů. Vyhýbejte se potravinám, které obsahují trans-mastné kyseliny, dále vnitřnostem, uzeninám, syrové masu, rybám, vajíčkům, majonéze apod. 

Nepijte z plastových lahví, je zde riziko obsahu chemických látek. Vodu můžete filtrovat. 

Omezte antidepresiva, vyvarovat byste se měly i ibuprofenu.

Existují i bylinné čaje na podporu otěhotnění, nejdůležitější je však pravidelný, „normální cyklus”, a především pravidelná ovulace.

Závěrem…

Cesta k rodičovství při problémech s plodností může být dlouhá a náročná, ale je důležité nevzdávat se naděje.

Ať už se rozhodnete pro léčbu neplodnosti, adopci, nebo život bez dětí, pamatujte, že nejste samy a že existuje mnoho zdrojů podpory a pomoci. Otevřená komunikace s partnerem, rodinou a přáteli, stejně jako odborná podpora, vám pomohou zvládnout toto náročné období.

Nejdůležitější je pečovat o sebe, své zdraví a vztahy, a věřit, že i přes překážky najdete cestu k naplněnému a šťastnému životu plného dětského smíchu.